Codziennie rośnie liczba oszustw związanych z kryptokurrency, a Bitcoin wydaje się być na szczycie listy, prawdopodobnie ze względu na swoją popularność. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2020 roku, 25 milionów dolarów zostało utraconych na rzecz oszustw Bitcoin i oczekuje się, że liczby te drastycznie wzrosną.

Ten dynamicznie rozwijający się rynek jest obarczony niewielkim lub żadnym ryzykiem, brakiem opłat podatkowych i niewiarygodnie wysokimi zyskami. Nic dziwnego, że od 2017 roku rynek oszustw związanych z kryptokurrency sprofilował swoje przychody dwudziestokrotnie.

Bot Bot Whale Alert na Twitterze, który śledzi duże transakcje dotyczące krypto walut, takich jak Bitcoin, współpracował z firmą Scam Alert w celu opracowania raportu na temat „zgłaszania, śledzenia i analizy przestępstw“. Na jednym z wykresów przedstawiających szacunkowe roczne przychody rynku kryptowalutowego przewiduje się, że do końca 2020 r. osiągną one co najmniej 50 mln USD.

Oszuści codziennie zarabiają fortunę
Wraz z rosnącą popularnością oszustw związanych z darowiznami, mówi się, że oszuści zarabiają do 130 000 dolarów dziennie. Liczby te mogą być jeszcze wyższe, w zależności od poziomu zaawansowania tych oszustw.

Aby zwabić ofiary jeszcze szybciej, oszustwa te zazwyczaj naśladują prominentnych przedsiębiorców, giełdy krypto walutowe i ich założycieli. Oszustwa takie jak Elon Musk i założyciel giełdy Binance pojawiały się w rozdawanych reklamach, a te pierwsze przyciągały tyle uwagi, że ofiary płaciły miliony dolarów.

Ewolucja rynku oszustw związanych z kryptokurrency

Oszustwa z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania kryptokurwalutowego i wiadomości e-mail z seksorsjami Bitcoinów były jednymi z najbardziej popularnych metod stosowanych przez oszustów w 2017 roku. Pierwsza z nich była używana do porwania schowka danej osoby i zmiany jej adresów Bitcoinów.

Z drugiej strony, oszuści wysyłali e-maile, twierdząc, że narazili komputer użytkownika na szwank i grozili ujawnieniem historii przeglądarki użytkownika wszystkich lubieżnych treści, które wykorzystali. Wraz z ewolucją rynku kryptograficznego, hakerzy wymyślają nowe i bardziej zaawansowane sposoby zwabienia swoich ofiar, chociaż seksulsyfikacje i oszustwa związane ze złośliwym oprogramowaniem są stosowane do dziś.

Oszuści, którzy chcą udowodnić swoją legalność, posunęli się do tworzenia wielu kont w mediach społecznościowych, fałszywych stron internetowych z bateriami Bitcoin i fałszywych giełd, gdzie twierdzą, że oferują całodobowe wsparcie.

Zaawansowanie dzisiejszych przekrętów kryptokurwalutowych sugeruje, że w przestrzeń wchodzi więcej profesjonalistów, a według bota ostrzegawczego Whale’a nie minie dużo czasu, zanim zaawansowana sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana do stworzenia filmów z manipulacją tożsamością, znanych jako głębokie podróbki.

Czy Kryptokurrency wymienia się podstawową przyczyną?
Na platformach społecznościowych, wiodące wymiany są zazwyczaj weryfikowane w celu uniknięcia naruszenia tożsamości, ale to ledwo wystarcza, aby trzymać oszustów z dala. Użytkownicy kryptograficzni, którzy są w społeczności od dłuższego czasu, zazwyczaj wiedzą lepiej, niż angażować się w jakąkolwiek działalność ustępstwową z niezweryfikowanego konta w mediach społecznościowych.

Jednak nowicjusze, którzy niestety w większości są wprowadzani do świata krypto walut poprzez te oszustwa, mają trudniejszy czas na rozróżnienie między oszukańczą a legalną wymianą.

W sprawozdaniu poruszono również kwestię tego, że choć giełdy nie są świadome oszustw polegających na na naśladowaniu walut, będąc pośrednikami między tradycyjnymi finansami a walutami kryptograficznymi, mają do odegrania pewną rolę w edukowaniu nowo przybyłych.

„Firmy o ugruntowanej pozycji w łańcuchu blokowym odgrywają dużą rolę w normalizacji idei darmowych pieniędzy poprzez darowizny i powinny bardziej zastanawiać się nad tym, jakie przesłanie realizują i całkowicie zaprzestać tego typu promocji. Jako brama pomiędzy walutami fiat i kryptograficznymi, giełdy powinny szczególnie aktywnie edukować nowicjuszy na temat niebezpieczeństw w łańcuchu blokad“ – Whale Bot.